Propolis Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Propolis Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Propolisi Arı Poleniyle Karıştırmayın

 

Bilim insanları tarafından araştırma konusu yapılmasıyla popülaritesi artan propolis, son zamanlarda adından sıkça bahsettiriyor. Henüz geniş kitlelerce tam olarak tanınmamış olması onun diğer arı ürünleriyle karıştırılmasına neden olmakta. Arı poleni bunlardan biri. Her ikisi de şifa mucizesi fakat yapıları çok farklı.

 

Propolis, kovanda sterilizasyon ve yalıtım sağlamak amacıyla arılar tarafından üretilen bir maddedir. Arılar zararlı mikroorganizmaları öldürmek ve kovandaki çatlakları kapatmak için bitkilerin tomurcuklarını, yapraklarını ve saplarını kullanarak propolis üretir ve salgılar.

 

Güçlü antioksidan ve antibakteriyal özellik gösteren propolis insan sağlığı üzerinde önemli etkilere sahip. Peki, Propolis Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 

Kanser

 

Yapılan araştırmalar, propolisin içeriğinde antikanserojen etki gösteren bileşiklerin yer aldığını ortaya çıkarmıştır. Bu da propolisi başta akciğer, pankreas ve prostat kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucu kılmakta.

 

Bu noktada propolisin hangi ülkede üretildiği önem taşıyor çünkü farklı coğrafyalarda üretilen propolisler içerik olarak farklı özellik göstermekte. Dolayısıyla farklı kanser türleri için farklı propolislerin kullanımını gerekiyor. Örneğin, Türkiye, Çin ve Brezilya’da elde edilen propolis türünün özellikle meme kanseri üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

 

Enfeksiyonlar

 

Çeşitli enfeksiyonları önleme ve tedavi etmede propolisten yararlanılabilir. Antimikrobiyal olan propolis, uçuk gibi viral enfeksiyonlar, orta kulak enfeksiyonları, tırnak mantar enfeksiyonları ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında oldukça etkili sonuçlar vermekte.

 

Cilt Üzerindeki Yaralar

 

Dokuların kolajen içeriğini arttıran propolis, yaraların hızlı kapanmasını sağlar. Yara tamamen iyileşene kadar deri üzerinde serbest radikal aktiviteyi azaltır. Antibakteriyel yapısından dolayı yarada enfeksiyonu önler.

 

Ağız Sağlığı

 

Propolisin harici kullanımı diş ve diş eti başta olmak üzere bütün ağızda etkin bir hijyen ve bakım gerçekleştirir. Ağızdaki cerrahi yaraların iyileşmesinde propolis çözeltisiyle gargara yönteminden faydalanılabilir. Bunun yanı sıra, günlük ağız bakımının da bu gargara ile desteklenmesi mümkün. Diş fırçanızı dezenfekte etmek için de propolisten yardım alabilirsiniz.

 

Propolis Nasıl Kullanılır?

 

Propolisin nasıl kullanılacağı sorusu en az Propolis Hangi Hastalıklara İyi Gelir sorusu kadar önemli çünkü doz gibi konularda yanlış kullanım, yarar yerine zarar getirecektir.

 

Propolisi piyasada suda çözünür damla, kapsül, tane formlarında ve ham bal, arı sütü gibi maddelerle karıştırılmış halde bulabilirsiniz. Yeterli dozu aşmamak için, satın aldığınız ürünün kullanım talimatlarını mutlaka dikkate alın. Propolis kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

 

  


 
Etiketler: Propolis Hangi Hastalıklara İyi Gelir
Nisan 29, 2019
Listeye dön