Kinoa Nasıl Tüketilir?

Kinoa Nasıl Tüketilir?

Kinoa Nedir?

Tohumlarının tahıllara benzemesi ve tahıl gibi tüketilmesi yanlış algı oluşturmasın; kinoa aslında tahıl değildir. Çeşitli iklimlere uyum sağladığı için yetiştirilmesi kolay olan kinoa, modern çağda hak ettiği değeri henüz görmeye başladı.

O, vejetaryen beslenmenin favorisi, çünkü kinoa tohumları, her sebzede kolay kolay bulunmayan bir özelliğe –tam protein olma özelliğine- sahip. Tohumlar tam protein yapısında olduğundan, vücudun ihtiyaç duyduğu tün amino asitleri içerir. Oldukça kaliteli olan bu protein içerik, hayvansal gıda tüketmeyenler için kinoayı hayli değerli kılmakta.

Kinoa, glutensiz beslenme programı uygulayanlar için de önemli, zira gluten içermiyor. Bol lif içerdiği için onu zayıflama programlarının içinde görmek de mümkün. Kinoa içindeki lif, kan şekerini düzenleyerek tatlı krizini önler. İçeriğindeki bol protein ise, uzun süre tok kalmaya yardımcı olur.

Peki, Kinoa Nasıl Tüketilir?

 

Kinoa Pişirirken…

Kinoayı pişirmeden önce en az yarım saat suda bekletmenizde fayda var. Suda beklettikten sonra kinoayı akan su altında ovarak yıkayın. Bu işlem, acı tat veren kabukların kinoadan ayrılmasını sağlayacaktır.

 

Kinoayla Kısır

Bulgur kullanarak yaptığınız her şeyi kinoayla da yapmanız mümkün. Gün lezzetlerinin, diyet yemeklerinin aranan ismi kısır, bunlardan biri. Bulgurla nasıl kısır yapıyorsanız, aynı adımları takip ederek kinoayla da kısır yapabilirsiniz.

Kinoayla Ara Öğün

Lifli yapısı kinoayı, ara öğün için harika bir alternatif haline getiriyor.

Haşlanmış kinoayı yoğurt içine katarak doyurucu ve nefis bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.

Kinoayla Pilav

Bulgurda olduğu gibi, pirincin de alternatifi olarak kinoayı tercih edebilir, pirinç kullandığınız her yerde kinoayı kullanabilirsiniz.

Kinoa pilavı yaparken ilave edilen su miktarı, kinoa miktarının iki katı olmalı. Örneğin, bir bardak kinaonın pişmesi için iki bardak su gerekecektir.

Kinoayla Köfte

Bulgurla yaptığınız köfteleri, kinoayla da yapabilirsiniz. Köfte, kinoayı çocuklara yedirebilmek için lezzetli yollardan biri.

Kinoa katarak hazırlayacağınız köfte, yumurta, galeta unu gibi, malzemelerin birbirine tutunmasını sağlayacak yardımcı malzemeler içermeli.

Kinoayla Salata

Kinoa Nasıl Tüketilir sorusunun alternatif cevaplarından biri de, kinoalı salata. Kinoalı salata, özellikle zayıflama amaçlı hazırlanmış beslenme programları için ara öğün olarak başarıyla işlev görür. Nar ekşisi ve zeytinyağı, kinoalı salata lezzetine doping yapacak malzemelerdir.

 

 

 

 

  


 
Etiketler: Kinoa Nasıl Tüketilir?
Ekim 02, 2019
Listeye dön